Hudební agentura / Kristina Fialová

Kristina Fialová

Kristina Fialová

Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění.

Po absolvování brněnské konzervatoře u prof. Miroslava Kováře, pokračovala ve studiích na Královské dánské hudební akademii v Kodani u prof. Tima Frederiksona a Larse Anderse Tomtera, dále na Vysoké škole hudební Carla Marii von Webera v Drážďanech u prof. Vladimíra Bukače a studium na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jana Pěrušky zakončila titulem Ph.D. Ve svém vzdělání poté pokračovala pod vedením řady sólistů a pedagogů (Leif Ove Andsnes, Tatjana Masurenko, Wolfram Christ, Sheila Browne, Jerry Horner, Helen Callus, Charles Avsharian, Václav Hudeček nebo Siegfried Frühlinger).

Sólově spolupracovala s českými i zahraničními orchestry (Copenhagen philharmonic, Aarhus Symphony Orchestra, Pražská komorní filharmonie, Český národní symfonický orchestr, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno, Plzeňská filharmonie, Elbland Philharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Zabrze Philharmonics, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, Filharmonie Bohuslava Martinů, Čeští komorní sólisté) či pod taktovkou dirigentů jako Krzysztof Penderecki, Libor Pešek, Case Scaglione, Charles Olivieri-Munroe, Rafael Payare, Fao Tan, Tomáš Brauner, Marek Štilec,  Arild Remmereit či Stanislaw Chrzanovski. V oblasti komorní hudby spolupracuje s řadou interpretů (Radovan Vladkovič, Sophia Jaffé, Ivan Ženatý, Václav Hudeček, Igor Ardašev, Martin Kasík, Jitka Čechová, Atos trio, Petr Nouzovský, Adam Skoumal, Alexander Gilman či Kociánovo kvarteto).

Vystoupila například na festivalech Prague Proms, MHF Leoše Janáčka, Smetanovské dny, Svátky hudby v Praze, Pražské premiéry, Copenhagen Summer Festival, Janáčkův Máj, Jihočeský komorní festival, Mahler -  Jihlava, Kulturtage Dresden, Festival Internacional de Santander, Bergen International Festival, Tallin Chamber music Festival či Vesna v Rossii . V roce 2012 sólově debutovala na dánském festivalu Tivoli festival v Kodani, dále sólově vystoupila v Tonhalle v Curychu v roce 2014. V květnu 2015 se představila MHF Pražské Jaro se samostatným recitálem.  Vedla mistrovské kurzy New Yorku, Dellawaru, Kodani, Limě, Šanghaji a Tsingtao.

Je zakladatelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala v Praze a ředitelkou Jihočeského komorního festivalu.

Vydala řadu CD u českých vydavatelství Supraphon, Arcodiva a Sound Trust a dánského vydavatelství Dacapo, vždy s velkým ohlasem. Vedla mistrovské kurzy v New Yorku, Dellawaru, Limě, Kodani, Pekingu či Tsingtao. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas, Českou televizi, Televizi Noe, Dánský rozhlas. Hraje na italskou violu „Carlo Antonio Testore – Contrada 1745“. Patří mezi Pirastro artists a hraje výhradně na struny této značky.

 

Programové tipy:

DUO Kristina Fialová & Dominika Ťuková /harfa/
Fauré, Granados, Falla


DUO Kristina Fialová & Martin Levický /klavír/
Martinů, Pärt, Janáček, Hindemith

Manželské kontrapunkty: DUO Kristina Fialová & Petr Nouzovský /violoncello/
Mozart, Clarke, Hindemith

DUO Kristina Fialová & Monika Knoblochová /cembalo/
Vaňhal, Teml, Lukáš

 

Recenze:

 Kristina Fialová na svém albu Lady Viola soustředila skladby nevšedních hodnot a různorodých stylových tendencí. Na albu jí doprovodila klavíristka Jitka Čechová, kterou můžeme slyšet v Passacaglii Rebeccy Clarke a bonusovém tracku Sicilianna pro violu a klavír Marie Terezie von Paradis. V jedné kompozici si zahrála také výtečná mladá klarinetistka Anna Paulová. (…)

Kristina Fialová natočila desku, která má smysl.

Její mistrovská viola Carlo Antonio Testore 1745 je báječný nástroj, ale jak dobře víme, je to vždy z půli o tom, kdo na něj hraje. Kristina Fialová šarmantně potvrdila, že v současnosti jejímu výsadnímu postavení první dámy české violy může těžko někdo konkurovat. (…)


Diskografie Kristina Fialová

Kristina Fialová Schoenberg/Tchaikovsky - String Sextets (Live from Prague)

Fotogalerie

Kristina Fialová
Kristina Fialová
Kristina Fialová
Kristina Fialová
Kristina Fialová
Kristina Fialová
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK