Hudební agentura / Kateřina Englichová

Kateřina Englichová

Kateřina Englichová

Kateřina Englichová patří k výrazným osobnostem evropského interpretačního umění. Držitelka ceny Prague Classic Award 2018, Kateřina Englichová spolupracovala s významnými umělci a soubory, jak v zahraničí –Mstislav Rostropovič, Carol Wincenc, Gerard Causé, Cindy Phelps, Robert Davidovici, Michael Kofler, ad., tak u nás – Josef Suk, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Martin Kasík, Vilém Veverka, Škampa kvarteto, Bennewitzovo kvarteto, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Pavel Haas Quartet, Mucha Quartet, Ensemble 18+, Ensemble Inégal, Pražský filharmonický sbor, Kuhnův dětský sbor, Boni Pueri ad.

Na podzim 2018 byla členkou poroty v největší světové soutěži „Israel Harp Competition.

Má více než 40 CD nahrávek, na jaře  2021 natáčí sólové album “Humoresque”.

Jako sólistka spolupracovala s dirigenty, Jakubem Hrůšou, Jiřím Bělohlávkem, Zdeňkem Mácalem, Kasparem Zehndrem, Petrem Vronským, Ondřejem Kukalem, Pietari Inkinenem, ad. Několik let hrála s Filadelfským symfonickým orchestrem a měla možnost pracovat s dirigenty jako jsou Simon Rattle, Claudio Abbado,Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas, Seiji Ozawa ad. Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Zdeňkem Mácalem, Heiko Mathiasem Foerstrem, Petrem Vronským, ad. Zúčastnila se festivalů – Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Pražské jaro, Pražský podzim, Dvořákova Praha, Festival Marnach (Lucembursko), Carintischer Sommer (Rakousko), Festival Mitte Europa, Sarajevská zima (Bosna), ad.

Vedla mistrovské kurzy v USA (Juilliard School of Music, Curtis Institute of Music), Kanadě, ve Velké Británii (The Royal Academy of Music), v Hongkongu, Lucembursku, harfový seminář v Santuario di Crea vItálii. Každé léto vede kurzy na festivalu Ameropa.

Kateřina Englichová vystoupila jako sólistka, mimo jiné, s Philadelphia Orchestra, se San Francisco Chamber Orchestra, s Vancouver Symphony Orchestra, s Hongkong City Orchestra, s Brandenburským symfonickým orchestrem, s Budapešťským symfonickým orchestrem, s Českou filharmonií, s Brněnskou filharmonií, se symfonickým orchestrem Katowice, s Georg Solti komorním orchestrem Budapešť, se Symfonickým orchestrem FOK, s PKF – Prague Philharmonia, s Českým komorním orchestrem, s Talichovým komorním orchestrem, sBarocco sempre giovanne ad.

Vystudovala Konzervatoř v Praze a prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo studova na Curtisově Institutu ve Filadelfii, USA . V létě 2017 dokončila postgraduální studium na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně.

Vystoupila po celé Evropě, Severní Americe, Japonsku, Hongkongu, Austrálii a Novém Zélandu.

V roce 1998 debutovala v newyorsk
é Weill Recital Hall v Carnegie Hall. S Českou filharmonií debutovala v roce 2008.

Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby – např. Sylvie Bodorová, Jiří Gemrot, Zdeněk Lukáš, Jan F. Fischer,Eric Sessler, Christopher Coleman, P.Zimmerli, Karel Janovický, Jindřich Feld, Luboš Sluka ad.

Premiérovala v Čechách koncerty Alberta Ginastery (s PKF), Witolda Lutoslawského, Franka Martina (PKF), Jindřicha Felda (PKO), Isanga Yuna (Orchestr Berg) a Nino Roty (Jihočeská filharmonie 2019), znovuobnovené premiéry koncertů Zdeňka Lukáše, Jana Hanuše. Na Pražském jaru 2019 premiérovala společně s Ensemblem 18+ harfový koncert „HarfennianaOndřeje Kukala.

Kateřina Englichová se podílela na více než 40 CD nahrávkách – např. pro firmy Supraphon, Harmonia Mundi, Arco Diva, New World Record USA, Exton Japan aj.

V posledních letech vydala CD Lukáš/Feld/Kalabis slucemburským flétnistou Carlo Jansem, violistkou Jitkou Hosprovou a Pražským komorním orchestrem, dále u americké společnosti Bogner`s Café” Mozartův Koncert pro flétnu a harfu s flétnistou Robertem Stallmanem, dirigentem Ondřejem Kukalem a Českým komorním orchestrem. V roce 2016 vyšla její sólová nahrávka „Musica per arpa“  Britten/Slavický/Gemrot/Hurník pro firmu Supraphon a v dubnu 2017 „Impressions“ Ravel-Kvěch/Debussy/Sluka s hobojistou Vilémem Veverkou, taktéž pro Supraphon. V roce 2018 vychází  nahrávka B.Britten Ceremony of Carols s Kühnovým dětským sborem a sbormistrem Jiřím Chválou. V létě 2020 natočila nové CD  se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, které by mělo vyjít v roce 2021. V tomto roce  natáčí také své sólové album “Humoresque”  a nahrávku “Fantasy” s repertoirem židovských autorů pro housle a harfu.

Je držitelkou prvních cen z mnoha mezinárodních soutěží (USA, Itálie, Rakousko)-mimo jiné i Pro Musicis Int. Award v New Yorku. Kateřina Englichová obdržela také Cenu Komorního spolku při České filharmonii za přínos v komorní hudbě a cenu lucemburského hudebního časopisu Supersonic Pizzicato za nahrávku francouzské komorní hudby. S Kateřinou Kněžíkovou získaly v lednu 2018 cenu Prague Classic Award v kategorii komorní hudba.

Kateřina Englichová je porotkyní v mezinárodních soutěžích - Itálie, Kanada, USA, Česká republika, v listopadu 2019 bude opět předsedat III. Harfové soutěži Karla Patrase v Praze. V březnu 2018 byla pozvána do poroty v harfové soutěže v srbském Pancevu, v říjnu 2018 byla porotkyní na „ Israel Harp Competition.

Několik let byla členkou komise Nadace Plaváček” Juraje a Deany Jakubiskových, která pomáhala dětem z dětských domovů v uměleckých aktivitách.

Je členkou Společnosti A. Dvořáka a Harp Society”.

 

Programové tipy:

Impressions Plus
KATEŘINA ENGLICHOVÁ - harfa, VILÉM VEVERKA - hoboj
Ravel/Kvěch, Debussy, Sluka, Vejvoda, Gemrot a mnozí další

Klapky, struny, pedály
MARTIN KASÍK - klavír, KATEŘINA ENGLICHOVÁ – harfa
Bach, Albeniz/Kvěch, Salzedo, Slavický, Smetana ad.

K2
KATEŘINA ENGLICHOVÁ - harfa, KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ - soprán
Janáček, Martinů, Eben, Britten, Bodorová

Vltava - sólový recitál
Smetana/Trneček, Debussy
Dívka s vlasy jako len a další

 

 

 

Diskografie Kateřina Englichová

Kateřina Englichová AMA ME - Eva Garajová
Kateřina Englichová FIRE DANCE
Kateřina Englichová JA RA LAJ
Kateřina Englichová FRANCAIX / BORDES / d´INDY / PIERNE / JOLIVET
Kateřina Englichová FELD / KALABIS / LUKÁŠ
Kateřina Englichová PŘÍTOMNOST VI - Contemporary Czech Music
Kateřina Englichová TEARS AND SMILES
Kateřina Englichová SLOVAK SONGS
Kateřina Englichová PŘÍTOMNOST V - Contemporary Czech Music
Kateřina Englichová PŘÍTOMNOST III - Contemporary Czech Music
Kateřina Englichová MOZART - SONATAS FOR FLUTE AND HARP
Kateřina Englichová RHAPSODY
Kateřina Englichová THE RHYTHM OF THE MASTERS

Fotogalerie

Kateřina Englichová
Kateřina Englichová
Kateřina Englichová
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK