Hudební agentura / Kateřina Englichová

Kateřina Englichová

Kateřina Englichová

Kateřina Englichová patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Spolupracovala s významnými umělci a soubory, ať již u nás – Josef Suk, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Vilém Veverka, Pražákovo kvarteto, Wihanovo kvarteto, Haas Quartet, České noneto, tak v zahraničí – Mstislav Rostropovič, Eugenie Zukerman, Michael Kofler, Robert Stallman, Gerard Caussé, Cynthia Phelps, Michel Lethiec.

Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Zdeňkem Mácalem, Jiřím Bělohlávkem, Ondřejem Kukalem, Veiga Jardimem a Jakubem Hrůšou.

Několik let hrála s Filadelfským orchestrem a měla možnost pracovat s dirigenty, jako jsou Simon Rattle, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas, nebo Seiji Ozawa.

Zúčastnila se festivalů Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Rencontres Musicales d´Evian ve Francii, Pražské jaro, Pražský podzim, Festival B. Martinů, Marnach (Lucembursko), Carintischer Sommer (Rakousko), Sarajevská zima (Bosna). Vedla master class v USA, Kanadě, Hongkongu a Itálii. Každé léto vede kurzy na festivalu Ameropa.

Vystoupila mimo jiné s Filadelfským symfonickým orchestrem, se San Francisco Chamber Orchestra, s Hongkongským komorním orchestrem, s Budapešťským symfonickým orchestrem, s Brněnskou filharmonií, s Moravskou filharmonií Olomouc, Plzeňskou filharmonií, Severočeskou filharmonií Teplice, s Georg Solti komorním orchestrem, s Českým komorním orchestrem nebo Talichovým komorním orchestrem.

Vystudovala Konzervatoř v Praze (prof. Libuše Váchalová) a prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo studovat na Curtisově Institutu ve Filadelfii, USA (prof. Marilyn Costello). Vystupuje po celé Evropě, Severní Americe, Japonsku, Hongkongu a Novém Zélandu. V roce 1998 debutovala v newyorské Weill Recital Hall v Carnegie Hall.
Jako sólistka měla možnost vystupovat v sálech, jako jsou Beethoven Saal v Bonnu, Theatre Atheneé v Paříži, Auditorio de Nacional de la Musica v Madridu či v komorním sále Berlínských filharmoniků. S Českou filharmonií debutovala v roce 2008.

Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby – např. Sylvie Bodorová, Zdeněk Lukáš, Jan F. Fischer, Karel Janovický, Jindřich Feld, Luboš Sluka.

Podílela se již na více než 30 CD nahrávkách – např. pro firmy Supraphon, Harmonia Mundi, New World Records USA, Koch-Int., Exton Japan aj. Jedny z posledních jsou CD z díla J. Felda s lucemburským flétnistou Carlo Jansem (2007), Mozartův Koncert pro flétnu a harfu s americkým flétnistou Robertem Stallmanem, Českým komorním orchestrem s dirigentem O. Kukalem (2009), dále vyšlo první komorní CD Lucemburg Trio (Jans, Englichová, Hosprová) – Beethoven, Mozart, Debussy, Jolivet – díla pro flétnu, harfu a violu (Arco Diva) a CD s koncerty Zdeňka Lukáše a Jindřicha Felda.

V lednu 2015 vydala CD u americké společnosti Bogner’s Café Mozartův Koncert pro flétnu a harfu s flétnistou Robertem Stallmanem, dirigentem Ondřejem Kukalem a Českým komorním orchestrem.

Je držitelkou prvních cen ze soutěží v USA (Pro Musicis Award, Concerto Soloists) a Itálii (TIM Int. Competition), a dalších ocenění v soutěžích (E. Herbert-Hobin Harp Competition, Vienna Music Competition, Young Artist´s International Competition Texas, Cena Českého rozhlasu). Kateřina Englichová obdržela také Cenu Komorního spolku při České filharmonii za přínos v komorní hudbě.

Od podzimu 2005 je lektorkou na New York University Prague.

Kateřina Englichová hraje na harfu Lyon&Healy No. 23 Gold a Lyon&Healy Black Electroacoustic.

 

Programové tipy:

Vltava - sólový recitál
Smetana/Trneček, Debussy
Dívka s vlasy jako len a další

Impressions
KATEŘINA ENGLICHOVÁ - harfa, VILÉM VEVERKA - hoboj

A Espaňa
MARTIN KASÍK - klavír, KATEŘINA ENGLICHOVÁ – harfa
Albeniz, Granados, Janáček, Dusík

DUO ENGLICHOVÁ - SLOVÁČEK
FELIX SLOVÁČEK jr. - saxofon, KATEŘINA ENGLICHOVÁ harfa
Svoboda, Popelka, Morricone

Hosprenglico
KATEŘINA ENGLICHOVÁ – harfa, JITKA HOSPROVÁ - viola
Lukáš, Bax, Paganini

 

 

 

Diskografie Kateřina Englichová

Kateřina Englichová AMA ME - Eva Garajová
Kateřina Englichová FIRE DANCE
Kateřina Englichová JA RA LAJ
Kateřina Englichová FRANCAIX / BORDES / d´INDY / PIERNE / JOLIVET
Kateřina Englichová FELD / KALABIS / LUKÁŠ
Kateřina Englichová PŘÍTOMNOST VI - Contemporary Czech Music
Kateřina Englichová TEARS AND SMILES
Kateřina Englichová SLOVAK SONGS
Kateřina Englichová PŘÍTOMNOST V - Contemporary Czech Music
Kateřina Englichová PŘÍTOMNOST III - Contemporary Czech Music
Kateřina Englichová MOZART - SONATAS FOR FLUTE AND HARP
Kateřina Englichová RHAPSODY
Kateřina Englichová THE RHYTHM OF THE MASTERS

Fotogalerie

Kateřina Englichová
Kateřina Englichová
Kateřina Englichová
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus