Hudební agentura / Drahomíra Matznerová

Drahomíra Matznerová

Drahomíra Matznerová

Drahomíra Matznerová Chvátalová vystudovala Pražskou konzervatoř pod vedením profesora Jana Hory a Akademii múzických umění ve třídě profesora Jaroslava Tůmy. V době studií se zúčastnila řady varhanních kurzů v Čechách, Holandsku a ve Francii pod vedením Petra Ebena, Martina Sandera, Heidi Emmert, Jana Jongepiera a Jana Willema Janssena. Za studií získala 3. cenu na Varhanní soutěži Petra Ebena, na mezinárodní interpretační soutěži Moravský podzim postoupila do semifinále.

Těžištěm jejího repertoáru je romantická a moderní hudba se zvláštním zaměřením na francouzskou varhanní literaturu 19. a 20. století .Pro Český rozhlas vytvořila záznamy premiér předních českých skladatelů Jiřího Ropka, Jiřího Laburdy, Jana Bernátka, Karla Skleničky a Emila Viklického.

Jako sólistka pravidelně koncertuje v tuzemsku i v zahraničí. Vystupovala na festivalech jako jsou Svatováclavské slavnosti, Dny soudobé hudby, Tanvaldské hudební jaro, Festival komorní hudby Český Krumlov. Na podzim roku 2009 přednesla Koncert pro varhany a orchestr Francise Poulenca v rámci závěrečného večeru Malostranských komorních slavností. V roce 2011 měla samostatný recitál na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, ve stejném roce účinkovala na Mezinárodním festivalu v Kutné hoře a varhanním festivalu v katedrále sv. Víta v Praze. V roce 2012 na festivalu PROMS uvedla společně se sólistou na trubku Janem  Hasenöhrlem světovou  premiéru skladby Emila Vilklického Variace na Over The Rainbow. V roce 2013 vystoupí dvakrát jako sólistka ze Severočeskou filharmonií Teplice, nebo na Mezinárodním varhanním festivalu v Olomouci a začátkem roku 2014 se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni v Praze. Na všech pódiích, kde vystupovala, byla vysoce ceněna odbornou kritikou.

Drahomíra Matznerová je zároveň vyhledávanou komorní hráčkou, kde spolupracuje s předními pěveckými i instrumentálními sólisty. Mimo komorní a sólistickou činnost se průběžně věnuje s různými soubory provozování oratorní hudební literatury.

Od roku 1995 působí jako titulární varhanice v kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně, kde hrála rovněž papeži Benediktu XVI. při návštěvě Pražského Jezulátka. Od roku 1996 je také varhanicí v obřadní síni Novoměstské radnice.

https://matznerova.cz/

Recenze:

https://www.casopisharmonie.cz/kritiky/druhy-abonentni-koncert-brnenske-filharmonie-usima-autentika.html

http://hudebnirozhledy.scena.cz/www/index.php?page=clanek&cislo_id=188&id_clanku=3628

 

Drahomíra Matznerová na youtube


Programové tipy:

DRAHOMÍRA MATZNEROVÁ - varhany a JULIE SVĚCENÁ - housle
J.S.Bach, N. Paganini, A. Dvořák, E. Gigout a další

Koncerty pro varhany a orchestr:

F. Poulenc: Koncert g moll
J. Jirásek: Tančit s vesmírem
J. Rheinberger: Koncert g mollFotogalerie

Drahomíra Matznerová
Drahomíra Matznerová
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK