Hudební agentura / Anita Jírovská

Anita Jírovská

Anita Jírovská

Své první pěvecké kroky uskutečnila jako členka Kühnova dětského sboru u prof. Jiřího Chvály, na který navázala Dětskou operou Praha Jiřiny Markové-Krystlíkové. Právě díky DOP se jí dostalo možnosti pracovat pod vedením pana sbormistra Milana Malého, a stejně tak se seznámit se svou první profesorkou zpěvu Libuší Márovou. Ta ji dovedla až k bakalářskému titulu na Akademii múzických umění v Praze. V roce 2009 Anita Jirovská nastoupila na magisterské studium k Heleně Kaupové, pod jejímž stálým dohledem absolvovala nejen studium na HAMU, ale též program Erasmus na partnerské univerzitě HEMU (Haute École de Musique) ve Švýcarském Lausanne. Na roční stáž navázala dvouletým studiem „koncertní interpretace“, během kterých ji kromě profesorky zpěvu Hiroko Kawamichi výrazně ovlivnila práce s Anthonym Di Giantomasso a Armandem Deladoey. V roce 2013 Anita Jirovská završila magisterské studium na HAMU v Praze ve třídě Heleny Kaupové, a zároveň magisterské studium na HEMU v Lausanne u Hiroko Kawamichi.

Absolvovala pěvecké kurzy u významných osobností jako je Helmut Deutsch, Stuart Petterson, Carol Ysaac, John Fiore, Ludovic Tézier, Kateřina Kněžíková či Vladimír Chmelo. Pravidelně dále spolupracuje s Markétou Cukrovou i Helenou Kaupovou.

V červenci 2013 debutovala Mozartovou Dorabellou v Cosi fan tutte, uvedené Ženevským operním studiem na letních operních slavnostech Europa Musa ve francouzském Samoëns. První rolí na česko-slovenské půdě se jí stala role Santuzzy v Mascagniho opeře Cavalleria rusticana ve Štátném divadle Košice. Z dalších rolí pak mimo jiné Madamme Cassin (Don Juan, G.-F. Leuenberger, světová premiéra), Cherubína (Figarova svatba, W.A.Mozart), Kuchtíka a v Plzeňkém divadle J. K. Tyla Druhou žínku (Rusalka, A. Dvořák) . V roce 2016 měla tu čest zúčastnit se světové premiéry díla Enfants du Cristal (J. M. Curti) ve francouzském Cernay ve dvojroli Paní vody a vzduchu. V barokním repertoáru se představila s ansámblem Musica Florea v Polsku v roli ClelieMuzio Scevola (Filippo Amadei, Giovanni Bononcini, George Frideric Handel).  V jejím repertoáru nalezneme též roli Anny Frankové v monoopeře Deník Anny Frankové G. Frida, a další. Z koncertního repertoáru se představila mj. v altovém sólu v Rossiniho Petite messe solennelle, Mozartovu Missa in C, Haendelovo My song shall be away, Let God arise.


Fotogalerie

Anita Jírovská
Anita Jírovská
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK