Hudební agentura / Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková

Sopranistka Gabriela Beňačková patří mezi nejvýznamnější reprezentanty české hudby dvacátého století a současnosti, a to nejen v Evropě, ale i v zámoří. Zejména v USA, kde Gabriela Beňačková často vystupovala a vystupuje v Metropolitní opeře v New Yorku. Byla například první, kdo na této světové scéně ztvárnil postavu Rusalky ve stejnojmenné opeře Antonína Dvořáka. Vedle účinkování v Metropolitní opeře zpívala ve Vídeňské státní opeře a ve slavném  operním domě v Zürichu v hlavních rolích českého (Smetana, Dvořák, Janáček), ruského (Čajkovskij, Prokofjev) a italského (Puccini) operního repertoáru. Se svým neopakovatelně a neodolatelně vřelým hlasem (kritici často hovoří a „slovanské slze“) slavila úspěchy také v londýnské opeře Covent Garden, v Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu, Salzburku a na dalších světově proslulých scénách. Fenomenálními výkony obohacovala i naši domácí scénu v pražském Národním divadle, kam se vrátila v roce 1983 při znovuotevření historické budovy a představila se jako Smetanova Libuše. Její umění je zachyceno na mnoha nahrávkách a záznamech. Mimořádná je zejména její nahrávka Smetanovy opery Prodaná nevěsta, na níž vystupuje spolu s Petrem Dvorským pod taktovkou Zdeňka Košlera.

Mimo divadelní činnost, se věnovala intenzivně také koncertnímu a vokálně-symfonickém repertoáru (Dvořák, Janáček, Mahler). Její diskografie je nesmírně obsáhlá a zahrnuje rozhlasové, televizní i gramofonové nahrávky pro nejrůznější, velmi prestižní společnosti. Mimořádně cenné jsou i její nahrávky tvorby Gustava Mahlera, na nichž spolupracovala s dirigentem Václavem Neumannem.

Spolupracovala s celou řadou světových umělců, ať už pěvců jako například Luciano Pavarotti, Thomas Hampson, Placido Domingo nebo dirigentů, mezi něž patří Václav Neumann, Sir Charles Mackerras, Libor Pešek, Claudio Abbado, Bernard Haitink, Ricardo Muti a další.

V poslední době se věnuje i písňovým recitálům. Umělkyně stojí v čele Společnosti Gustava Mahlera, která zajišťuje obnovu Mahlerova rodného domu v Kalištích na Českomoravské vrchovině a organizuje Mezinárodní hudební festival MAHLER JIHLAVA – HUDBA TISÍCŮ.

 

Diskografie Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková TEARS AND SMILES
Gabriela Beňačková SLOVAK SONGS
Gabriela Beňačková BODOROVÁ - JUDA MACCABEUS
Gabriela Beňačková SENTO AMOR
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK