Hudební agentura / Sedláčkovo kvarteto

Sedláčkovo kvarteto

Sedláčkovo kvarteto

Michal Sedláček - 1. housle
Jan Maceček - 2. housle
Tomáš Krejbich - viola
Matěj Štěpánek - violoncello

 

 

Mladé kvarteto vzniklo v roce 2007 na Akademii múzických umění v Praze a navazuje na tradici Sedláčkova kvarteta působícího v Plzni v letech 1974-1994. Tradice je spojena rodinou vazbou obou primáriů, Michal Sedláček je vnukem Jana Sedláčka. První důležité poznatky v oblasti komorní hry získal soubor u Jiřího Panochy – primária Panochova kvarteta, pod jehož vedením také studoval komorní hudbu na AMU v Praze. Všichni členové mají vynikající zkušenosti jak se sólovou, tak komorní hrou a spolupracují s předními českými i zahraničními pedagogy, kteří působí v ansámblech jako např. Stamicovo kvarteto, Kocianovo kvarteto, Alban Berg Quartet, ARIA Quartett či AVIV Quartet.

Soubor se několikrát zúčastnil mistrovských kurzů „Internationale Sommer Akademie Praha-Wien-Budapest“ v rakouském Reichenau, pod vedením členů renomovaných kvartet (např. Keller Quartett, Artis Quartett Wien, Tel Aviv Quartet či Alban Berg Quartett). Vystupovali na mnoha významných akcích v České republice i v zahraničí, mj. na festivalu v rámci ISA, na festivalu Mladá Praha, Sukovy Křečovice v rámci Pražského jara, Nekonvenční Žižkovský Podzim, na festivalu Nitrianská hudobná jeseň, na festivalu Pablo Casalse v Prades, na koncertech v Salzburgu, v Bruselu či v Pekingu.

Sedláčkovo kvarteto je vítězem mezinárodní soutěže Karola Szymanowského v Katowicích (Polsko, 2014), vítězem Soutěže Bohuslava Martinů v Praze, kde zároveň obdrželo Cenu za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů. Dále je nositelem 3. ceny na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse (Rakousko, 2013). Na sezónu 2015/16 byl soubor zařazen na stipendijní Listinu Českého hudebního fondu.

Soubor natočil v roce 2011 Smyčcový kvartet d-moll, op. 34 Antonína Dvořáka, za jehož interpretaci obdržel Zvláštní cenu ISA 11´. Sedláčkovo kvarteto vydalo ve spolupráci s Nadací Bohuslava Martinů CD s kvartety českých autorů (K. Slavický, S. Hořínka, B. Martinů, J. Teml) a nově CD s hudbou F. A. Míči, a A. Dvořáka. Kvarteto podporuje vznik nových děl mladé generace českých autorů a stojí tak u četných premiér skladeb.

 

www.sedlacekquartet.cz

 

Programové tipy:

Antonín Dvořák - Smyčcový kvartet F-dur, op. 96 "Americký"
Wolfgang Amadeus Mozart - Hornový kvintet Es-dur
Václav Jindřich Veit - Smyčcový kvartet č. 3 op. 7 Es-dur
Lukáš Sommer - Smyčcový kvartet č. 2 "Elfka" / String Quartet No. 2 "Elfka"

 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK