Hudební agentura / Cantarina Clarinete

Cantarina Clarinete

Cantarina Clarinete

Dívčí klarinetové kvarteto Cantarina Clarinete vzniklo v říjnu 2011 na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze jako tvůrčí studentský projekt čtveřice mladých klarinetistek. Z propojení hráčských kvalit s pěveckým nadšením se zrodil trefný název „zpívající klarinety“. Nejen vokální zvuky, ale i tóny klarinetu dokreslují výstižnost názvu, protože klarinet je znám svou nejbližší podobností k lidskému hlasu.  Žádný z dechových nástrojů nemá tak širokou paletu barev a nálad, jako klarinet. Náš repertoár tvoří klasické úpravy nejznámějších světových i českých skladeb barokního, klasicistního, romantického, populárního i jazzového charakteru, ovšem také vlastní úpravy populárních skladeb.

Dívčí klarinetový soubor Cantarina Clarinete se již několik let pohybuje na českých podiích a snaží se posluchače seznámit atraktivní formou s melodiemi nejrůznějších žánrů. Čtyři profesionální klarinetistky pro následující sezónu připravily následující dva projekty:

 

Hezky Česky

Dámské klarinetové kvarteto připravilo nový program nejen k výročí 100 let republiky sestavený z českých písní a skladeb. Posluchači si jistě rádi známé písně společně s námi zazpívají za doprovodu klarinetů, basklarinetu a ukulele. To vše s průvodním slovem ze života hudebního i všedního. V programu jsou zařazeny skladby J. Ježka, P. Hapky, J. Šlitra a dalších.

 

Libertango

Zajímavá dramaturgie nabízí  výběr známých klasických skladeb, posluchače osvěží trocha jazzu a muzikálové či filmové melodie v jedinečných úpravách, které můžete slyšet pouze v podání souboru Cantarina Clarinete. Nadstavbou souboru je využití školeného hlasu jedné členky a publikum se tedy dočká i zpívaných písní. Libertango, to je večer s klarinety bez technických limitů.

 

Hm, hm, ach my jsme úžasné

Členky Cantarina Clarinete se rozhodly pro příští sezonu přinést něco nového, co tu ještě nebylo. Snaží se hudebně zpracovat život ženy, její náhled na svět a především na muže. Vše je bráno s nadhledem a nadsázkou, i když to tak v životě vždy nebývá. Tento projekt je hudebně zaměřen především na písně 30. - 80. let, je provázen mluveným slovem, a pokud příležitost dovolí, zapojuje také publikum.

 

Hanka Bahníková

Hanka Tauchmanová Nejprve studovala zpěv na Konzervatoři v Bratislavě ve třídě Ivici Neshybové, kde absolvovala roku 2006 a v roce 2008 dokončila operetní nástavbu. Teprve v roce 2006 začala hrát na klarinet. Studovala na Pražské konzervatoři ve třídě Ludmily Peterkové a v Bratislavě ve třídě Mateje Kozuba, kde absolvovala roku 2010. Koncertovala v Čechách, na Slovensku, v Německu. Aktivně pracuje s dětmi a mládeží, spolupracuje s pěveckými sbory a nadále se věnuje sólovému zpěvu. Působí pedagogicky v Praze v ZUŠ Biskupská. Byla první iniciátorkou vzniku kvarteta. Převzala úlohu organizátorky zkoušek a vedení notového archivu. Chodí na všechny zkoušky a koncerty včas a to i přesto, že nevlastní diář. Plete si pravou a levou stranu, což bývá někdy problém při nástupu na jeviště, kdy obsazuje stojany svých spoluhráček.

Jana Kadlecová Lahodná

Jana Lahodná Laureátka mezinárodní soutěže Pražské jaro 2008 pochází z Prahy. Vystudovala hudební Gymnázium Jana Nerudy (J. Krejčí), Pražskou konzervatoř (L. Peterková, M. Polák) a HAMU v Praze (J. Hlaváč, V. Mareš). Nyní pokračuje v doktorském studiu. Na svém kontě má mnoho zkušeností a úspěchů (stáž na Real Conservatorio Superior de Musica de Madrid, studium v Bostonu, ceny z mezinárodní soutěže v italské Brescii, ze Soutěže Konzervatoří ČR, cena Leoše Janáčka). Sólově vystupovala s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Jihočeskou filharmonií, Severočeskou filharmonií Teplice. Pravidelně natáčí pro Český Rozhlas. Od roku 2006 je členkou Filharmonie Hradec Králové a v letech 2009 - 2011 byla stážistkou Pražské komorní filharmonie. Více informací na www.janalahodna.cz. Do CC se dostala po velmi náročném konkurzu, který probíhal v kavárně.

Jana Černohouzová

Jana Černohouzová Konzervatoř absolvovala ve třídě Lubomíra Bartoně v Brně, pochází ovšem z Olomouce. Zúčastnila se úspěšně několika soutěží (Concertino Praga, 1. cena na Soutěžní přehlídce konzervatoří ČR, soutěž o Stipendium Yamaha, stipendium Českého hudebního fondu). Sólově vystupovala s orchestrem Konzervatoře Brno, s Moravskou filharmonií Olomouc a s Filharmonií Brno. Věnuje se intenzivně soudobé české hudbě a příležitostně hostuje v Orchestru Berg. Zúčastnila se kurzů jak v ČR, tak i v zahraničí (např. Žirovnice, Internationale Sommer Akademie Prague/Wien/Budapest, Santander ve Španělsku). Ve víně se nevyzná, protože je ze severní Moravy. Pomalu a jistě buduje kariéru sólo klarinetistky a mimo školu působí jako soukromá učitelka hudby, která ovšem nevyučuje muže.

Věrka Kestřánková

Věrka Kestřánková Konzervatoř navštěvovala v Českých Budějovicích ve třídě Jana Dafčíka, pochází ovšem z Chodové Plané, městečka na divokém českém západě. Dvakrát sólově vystoupila s Jihočeskou komorní filharmonií, pravidelně hostuje v Západočeském symfonickém orchestru Mariánské Lázně, Orchestru Františkovy Lázně a Plzeňské filharmonii, příležitostně v Orchestru Berg. Vyučovala klarinet na kurzech cyklu "Ti nejlepší" v Klatovech (2010, 2012). V kvartetu hraje především na basklarinet. Věnuje se intenzivně interpretaci soudobé hudby na klarinet i basklarinet. Většinu své energie vkládá do širokého záběru hudebních i nehudebních aktivit, což zahrnuje její vedení dechové kapely Chodovarky, pedagogickou činnost a aranžování skladeb jak pro dechovou kapelu tak i pro náš kvartet a v neposlední řadě provázení pivovarem. Dokonale se vyzná ve výrobě piva.

Fotogalerie

Cantarina Clarinete
Cantarina Clarinete
Cantarina Clarinete
Cantarina Clarinete
Cantarina Clarinete
 
 
Gustav Mahler Festival Fly United Lesní společnost Ledeč nad Sázavou Klasika Plus ATDK